Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Wpuścili kamerę 600 metrów w głąb lodowca. Nie spodziewali się, co zobaczą. Ludzie się mylili
Michał Fitz
Michał Fitz 18.02.2023 07:10

Wpuścili kamerę 600 metrów w głąb lodowca. Nie spodziewali się, co zobaczą. Ludzie się mylili

lodowiec
youtube.com/icefinrobot

Niektórzy naukowcy twierdzą, że wnętrze naszej planety jest mniej przebadane niż galaktyka, w której znajduje się Ziemia. Badacze starają się więc o nim dowiedzieć jak najwięcej. Ostatnio zbadali lodowiec, wwiercając się w niego na ponad pół kilometra.

Do otworu spuszczony został specjalistyczny sprzęt złożony z wielu systemów pomiarowych i kamer o nazwie Icefin. Wyniki badań były zaskakujące.

Wwiercili się w lodowiec

W uznanym, przyrodniczym piśmie naukowym pod tytułem „Nature” ukazały się ostatnio wyniki badań ekspertów z USA i Wielkiej Brytanii. Ci postanowili zbadać lodowiec o nazwie Thwaites. Potocznie mówi się o nim, jako o „Lodowcu Zagłady”, gdyż jego stopnienie będzie tragiczne w skutkach dla ludzkości.

Właśnie ze względu na to, jak kluczowy jest, postanowiono dobrze go zbadać, by ewentualnie móc lepiej przygotować się na jego topnienie. Naukowcy mieli pewne założenia przed badaniem. Te zostały zweryfikowane przez wyniki pomiarów.

Podano nowe informacje ws. ciała Mateusza Murańskiego. Prokuratura podjęła decyzję

Jak zbadano lodowiec?

W pierwszej kolejności przeprowadzono odwiert, który miał głębokość niecałych 600 metrów. Później spuszczono do niego Icefin. To urządzenie pomiarowe złożone z wielu pomniejszych narzędzi, chociażby sonarów, czujników chemicznych czy kamer. Jest nawet w stanie zebrać próbki materiału, dlatego w sposób kompleksowy bada odwiert.

Badacze spodziewali się, że wyniki, które przyniesie im Icefin, będą wskazywały na to, że lodowiec coraz szybciej topnieje w górnych warstwach, ale dobrze trzyma się w dolnych. Nie do końca tak jest.

Jakie wyniki przyniósł pomiar lodowca?

Jak się okazało, niektóre, płaskie warstwy lodowca wcale nie topnieją tak szybko, jak zakładano. To dobra wiadomość, ale Icefin niestety przyniósł też taką niepokojącą.

Pomiary wykazały, że ciepła woda u podstawy lodowca sprawia, że ten przyjmuje w dolnych rejonach kształt tarasów. Tam cały masyw topnieje więc szybciej. Co gorsza, kształt, który przybiera, sprzyja potencjalnemu zawaleniu się lodowca w przyszłości.

Zobacz wideo:

Tagi: lodowiec