Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Zdumiewające wyznanie położnego. Większość Polek ma z tym problem
Sylwia Kropiewnicka
Sylwia Kropiewnicka 12.05.2024 21:54

Zdumiewające wyznanie położnego. Większość Polek ma z tym problem

Kobieta w ciąży
fot. canva/Stel Antic, Vadym Terelyuk

Dziennikarka jednego z portali zdecydowała się przeprowadzić wywiad z mężczyzną, który od ponad 15 lat pracuje jako położny. Z tej rozmowy dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Szczególnie jedno wyznanie jest zdumiewające. Większość Polek ma z tym problem. Domyślasz się, o co chodzi? 

Zawód położnego jest nietypowy wśród mężczyzn. Dlaczego?

Dziennikarka WP przeprowadziła wywiad z Tomaszem Kołodziejczykiem, który od ponad 15 lat pracuje jako położny. Z tej ciekawej rozmowy dowiedzieliśmy się wielu rzeczy. 

Początkowo na roku było nas dwóch, po pół roku zostałem sam. Przede mną było dwóch studentów, więc facet na położnictwie nie był nowością, ale i nie był rutyną. Wśród wykładowców widać było zaskoczenie. Myśleli, że to fanaberia - powiedział pan Tomasz w odpowiedzi na zapytanie o to, czy w tym zawodzie jest niewielu mężczyzn. 

"Zajrzałam do kąpiącego się męża i już wiedziałam, że czeka mnie rozwód. Drań" Pobił mnie i kazał siedzieć cicho. Zemściłam się, tak, że zapamięta to na zawsze

Jak kobiety reagują na mężczyznę położnego?

Kobiety w Polsce nie są przyzwyczajone do mężczyzn w roli położnych. Pan Tomasz wyjaśnił, jak większość kobiet na niego reaguje. 

Nigdy nie spotkałem się z negatywnym odbiorem, choć bywają zaskoczeni, nie dowierzają i zastanawiają się, czy będę w stanie tak samo zrozumieć kobietę, jak druga kobieta - przyznał w wywiadzie dla WP. 

Po czym dodał, w jaki sposób stara się pomóc kobietom w pierwszych dobach po porodzie. 

Ja zwykle staram się zdjąć z pacjentek ciężar nadmiernego "zamartwiania się". Pokazuję, że dzieci w kolejnych dobach na przemian potrafią być pobudzone i apatyczne, oraz że to my jesteśmy od tego, żeby wyłapać wszystko, co może wynikać z choroby, a kobieta nie musi tego wiedzieć. Choć często wydaje jej się, że powinna - wyjaśnił. 

A jakie rzeczy on sam zauważył u kobiet, które szczególnie zwróciły jego uwagę? 

Z czym większość Polek ma problem? Położny wyjaśnia

Edukacja jest bardzo ważna, zrozumienie seksualności, swojego ciała, bo później spotykamy się z 16-, 17-latkami, ale i dorosłymi kobietami, które nie wiedzą, że są w ciąży i odkrywają to na zaawansowanym etapie - podjął wątek pan Tomasz. 

Następnie wyjaśnił, że zarówno młode kobiety, jak i te w dojrzałym wieku, często na początkowym etapie nie potrafią poznać, że są w ciąży i dowiadują się o tym dopiero, kiedy ciąża jest zaawansowana. Na pytanie czy dużo takich nastolatek przychodzi do porodu odpowiedział: 

Zdarzają się. Mają też różne życiowe sytuacje i doświadczenia, niezależne od stopnia zamożności czy wykształcenia rodziców. Tu zawsze się zastanawiamy, czy to brak wiedzy, czy pośpiech i znowu pojawia się kwestia edukacji.