Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Błędy, które popełniasz podczas kolędy. Żaden ksiądz nie puści tego płazem
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 18.12.2024 12:46

Błędy, które popełniasz podczas kolędy. Żaden ksiądz nie puści tego płazem

kolęda, ksiądz
Fot. Eastnews/Arkadiusz Ziolek

Tradycyjnie wizyta duszpasterska, potocznie nazywana kolędą, wypada w okresie od grudnia do lutego. W tym czasie księża odwiedzają domy i mieszkania wiernych, którzy zgłoszą chęć, by ich przyjąć. Mimo iż wizyta duchownego jest bardzo pożądana, wiele osób denerwuje się, by nie popełnić przed księdzem faux pas. Czego nie wypada robić podczas kolędy? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak przyjąć księdza po kolędzie?

Wizyta duszpasterska to coroczna tradycja chrześcijańska, która trwa na przełomie starego i nowego roku. To właśnie wtedy księża przychodzą do domu wiernych, by poświęcić mieszkanie i porozmawiać. Każdy praktykujący katolik powinien odpowiednio przygotować się na ten moment. Często jednak bywa tak, że osoby, które decydują się przyjąć duchownego, stresują się tym wydarzeniem. Obawiają się krępujących pytań duchownego, a także targają nimi wątpliwości dotyczące wysokości datku, który powinien znaleźć się w kopercie

Przede wszystkim warto pamiętać, by w dniu kolędy przygotować niezbędne przedmioty. Są to: naczynie z wodą święconą, kropidło, krucyfiks, świeca oraz Biblia. Jeśli zaś chodzi o zachowanie gospodarzy podejmujących księdza, z pomocą przychodzi parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Białymstoku. Zbiór zasad, które opublikowała parafia, z pewnością zaskoczą niejedną osobę.

dyminski, policja
Mama Krzysztofa Dymińskiego opublikowała zdjęcie. Teraz przekazała to
awantura na święta
„Ledwo weszłam do domu na święta i od razu na mnie napadli. Najgorsza była matka. Znowu mnie upokorzyła"

Tak nie wypada przyjmować księdza po kolędzie

Jakiś czas temu internet zapłonął przez osobliwy “poradnik”, który opublikowała parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Białymstoku. Już na samym początku wpisu duchowni zamieścili swoistą przestrogę:

Przyjęcie kapłana do swego domu jest aktem publicznego wyznania wiary oraz znakiem jedności i żywej więzi z Kościołem. Odmówienie kolędy kapłanowi jest wyrazem braku identyfikacji z Kościołem, co za tym idzie — wyrażeniem zgody na odmówienie też jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej - czytamy. 

W dalszej części księża poinstruowali, jak stosownie się ubrać. Okazuje się, że są konkretne wytyczne:

O ile jest to możliwe, niech będą obecni w domu wszyscy domownicy, oczywiście w stroju wizytowym i w obuwiu, a nie w kapciach. Jeśli domownicy przyjmują na boso kapłana, jest to wyraz najwyższej pogardy.

ZOBACZ TEŻ: Mama Krzysztofa Dymińskiego właśnie opublikowała zdjęcie! Chłopak wygląda jak jej syn!

Jak przygotować się do kolędy? Tych zasad lepiej przestrzegać

W poradniku dla wiernych księża z parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Białymstoku podkreślili, że w dniu kolędy powinni być obecni wszyscy domownicy. W tym również dzieci, niezależnie od ich planów.

Nie pozwalajmy dzieciom czy młodzieży, by w czasie wizyty kolędowej wychodziły z domu: na basen, trening, naukę języka, do kolegi czy koleżanki. Odwiedziny kapłana są raz w roku i wszystko można pogodzić ze sobą - piszą duchowni.

Znalazł się również zapis dotyczący… domowych pupili.

Zadbajmy też o psy. Niech wcześniej będą zamknięte w odpowiednich pomieszczeniach. Pies, który dotyka łapami komży księdza, nie jest wyrazem powitania, lecz wyrazem niedbalstwa ze strony gospodarzy - podkreślono.