Wyszukaj w serwisie
Dzień Matki Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Ciało Elżbiety I wybuchło przed samym pogrzebem. Ludzie uciekali w popłochu, wkrótce rocznica jej śmierci
Martyna Pałka
Martyna Pałka 12.03.2023 13:32

Ciało Elżbiety I wybuchło przed samym pogrzebem. Ludzie uciekali w popłochu, wkrótce rocznica jej śmierci

Elżbieta I
fot. Wikimedia commons/Attributed to William Segar, Public domain, via Wikimedia Commons, fot. pixabay.com/emkanicepic

Wielkimi krokami zbliża się rocznica śmierci królowej Elżbiety I. Mało kto wie, że chwilę przed samym pogrzebem ciało zmarłej monarchini wybuchło.

Brytyjska władczyni z dynastii Tudorów uznawana była za jedną z najwybitniejszych postaci na tronie Wielkiej Brytanii. Jej poddani nie spełnili jednak jej ostatniej woli dotyczącej pogrzebu i przez to doszło do tragedii.

Zbliża się rocznica śmierci królowej Elżbiety I

Brytyjska monarchini zmarła dokładnie 24 marca 1603 roku. Przez wielu historyków uznawana jest za najwybitniejszego władcę Wielkiej Brytanii przełomu XVI i XVII wieku. Ze względu na fakt, że Elżbieta I nigdy nie wyszła za mąż i nie pozostawiła po sobie żadnego potomka, wielu historyków określa ją mianem Królowej Dziewicy.

Za jej panowanie niezwykle rozwinął się handel dalekomorski i flota państwa, a także rozpoczęła się moda na czarne zęby, które od tej pory uznawane były za symbol luksusu i dobrobytu.

Agnieszka z "Chłopaków do wzięcia" urodziła dziecko. Prawda wyszła na ja przypadkiem

Dziwne zwyczaje Elżbiety I

Za czasów panowania królowej zmieniło się wiele zasad panujących nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też wpływających później na resztę świata. Jednym z jej znaków rozpoznawczych był fakt, że monarchini jak ognia unikała leczenia, opieki medycznej i higieny osobistej. 

W związku z zaniedbaniem swojego ciała oraz ogromną sympatią do różnego rodzaju słodyczy cechowała się czarnymi zębami i wąskimi wargami. Z powodu swojej awersji do lekarstw cierpiała również na żółtaczkę i reumatyzm.

Ciało królowej Elżbiety I wybuchło na chwilę przed pogrzebem

 

Monarchini musiała mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Dotyczyło to również pogrzebu, do którego rozporządzenia wydała na długo przed swoją śmiercią. Elżbieta I zmusiła lekarzy do przysięgi, według której nie przeprowadzą sekcji jej zwłok. Zabroniła też je balsamować.

Niestety, nie wszystko poszło po jej myśli, a służba nie dotrzymała słowa danego zmarłej monarchini. Ponieważ ciało musiało przetrwać w dobrej kondycji jeszcze kilka dni do pogrzebu, podjęto decyzje o ich zabalsamowaniu.

Podczas całego procesu lekarze niedokładnie usunęli z organizmu królowej krew oraz zalegające w układzie pokarmowym resztki, a to przyczyniło się do prawdziwego nieszczęścia. Po zamknięciu ciała w drewnianej trumnie zwłoki monarchini wybuchły i obudziły pół jej dworu.

Najprawdopodobniej przyczyną miało być nagromadzenie się gazów w wyniku gnicia niedokładnie usuniętych resztek pokarmowych. Ciało zmarłej Elżbiety I musiało zostać zszyte na krótko przed samym pogrzebem.

Źródło: L. Strachey, Elżbieta i Essex, Historia tragiczna, 1968, onet.pl 

fot. Wikimedia commons/Attributed to William Segar, Public domain, via Wikimedia Commons
fot. Wikimedia commons/Attributed to William Segar, Public domain, via Wikimedia Commons