Wyszukaj w serwisie
Samo życie Silver Lifestyle Plotki i gwiazdy Quizy
Lelum.pl > Samo Życie > Co się dzieje z oczami zmarłego? To nie mit, to prawda
Julia Bogucka
Julia Bogucka 11.02.2024 22:33

Co się dzieje z oczami zmarłego? To nie mit, to prawda

Grabarz
TikTok @robas000, CanvaPro

Kwestie związane ze śmiercią bywają opatrzone wieloma mitami i legendami. Jedną z nich jest to, co dzieje się z powiekami zmarłych po śmierci. Te wątpliwości postanowił rozwiać jeden z twórców publikujących na platformie “TikTok”. Przywołał on stare, jak i nowe sposoby na poradzenie sobie z pewnym przerażającym problemem. Wiedzieliście o tym?

TikTok ma miejsce dla każdego

Od kilku lat wśród różnych platform społecznościowych prym wiedzie TikTok. Szczególnie młodzież jest jego aktywnymi użytkownikami, a publikowanie krótkich filmików stało się ulubionym sposobem ekspresji społeczeństwa. Choć wykazano problematyczny wpływ na układ neurologiczny, spowodowany tego typu treściami, nic nie wskazuje na to, abyśmy w najbliższym czasie odeszli od tej formy komunikacji. Podobne treści odnajdziemy już także na Facebooku i Instagramie.

Jak się okazuje, każdy może tworzyć na TikToku i większość tematów odnajdzie swoich odbiorców. Tak naprawdę czymkolwiek się nie interesujecie, bardzo możliwe, że to jest już na ten platformie. Od dość popularnych zagadnień, jak psychologia, gry komputerowe lub taniec, obok odnajdziemy też twórców opowiadających o religii lub… śmierci. Tą kwestią zajął się grabarz korzystający z pseudonimu “Robas”

Tych słów grabarza nikt się nie spodziewał. Tak szykują ciało Dlaczego sam nie mogę ubrać bliskiego zmarłego? Grabarz wyjaśnia

Jak do pogrzebu przygotowywany jest zmarły?

Mężczyzna pomimo kontrowersji, którymi owiany jest jego zawód, zgromadził na swoim profilu wielu odbiorców. Obserwuje go ponad 200 tysięcy osób i grono z dnia na dzień coraz bardziej się powiększa. W ramach swojej działalności Robas publikuje wiele filmów o tematyce związanej z przygotowywaniem uroczystości pogrzebowych. Często odpowiada na pytania oglądających, którzy na co dzień nie stykają się z takimi zagadnieniami.

Robas tłumaczył już, co się dzieje w przypadku, w którym w ciele nastąpi stężenie pośmiertne. Opowiadał również, jak ułatwić proces ubierania zmarłego do trumny. Okazuje się, że należy wówczas owinąć ciało folią, aby strój łatwiej wszedł, a następnie ją usunąć. Jeden z ostatnich tematów poruszonych przez grabarza może zmrozić krew w żyłach.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego ciało babci owinęli folią? Odpowiedź grabarza zdumiewa

To dzieje się z oczami zmarłego

Jeden z użytkowników TikToka spytał Robasa, co się dzieje z oczami po śmierci. Ten postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości i bez ogródek wytłumaczyć kolejną kwestię związaną ze zmarłymi. Okazuje się, że powieki często rozchylają się, co może być nieco przerażające. Z “babcinych sposobów” grabarz przywołuje układanie monet na oczach, aby pomóc powiekom zastygnąć w pozycji zamkniętej.

Obecnie istnieją specjalne nakładki na oczy, z których korzystają osoby przygotowujące ciało do pochówku. W niektórych przypadkach wystarczy samo zasunięcie powiek i żadne dodatkowe pomoce nie są potrzebne. Często bywa jednak tak, że zmarły potrzebuje wsparcia w postaci przywołanych elementów. Posłuchajcie, jak Robas tłumaczy cały proces na swoim TikToku.

@robas000 Odpowiadanie użytkownikowi @ulakemona1 ♬ dźwięk oryginalny - Grabarz
Tagi: śmierć