Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Co mówią, gdy wybudzą się ze śpiączki? Jedno słowo chwyta za serce
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 05.11.2024 18:42

Co mówią, gdy wybudzą się ze śpiączki? Jedno słowo chwyta za serce

śpiączka
Fot. Getty Images Pro/Canva

Śpiączka to stan długotrwałej utraty przytomności, podczas którego człowiek może wcale nie reagować na bodźce zewnętrzne. Lekarze i naukowcy zajmujący się badaniem mózgu wciąż próbują ustalić, co dokładnie dzieje się z uśpionym organizmem. Dla rodzin pacjentów będących pod wpływem takiego zaburzenia to czas wiążący się z wielkim stresem, ponieważ nie wiadomo, czy kiedykolwiek bliska osoba się wybudzi. Wiele osób, bez względu na wychowanie, wiek czy kulturę wypowiada jedno słowo po przebudzeniu. 

Najczęstsze przyczyny zapadnięcia w śpiączkę

Stan śpiączki jest czasem romantyzowany przez media. W wielu filmach widzimy zrozpaczoną kobietę pochylającą się nad łóżkiem ukochanego mężczyzny, który najprawdopodobniej uległ jakiemuś dramatycznemu wypadkowi i leży w szpitalu pogrążony w głębokim śnie. Kobieta przemawia do niego, zachęcając przy tym, aby się obudził. Oczywiście taki moment następuje wkrótce potem i wszystko kończy się szczęśliwie. Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. 

Śpiączka jest często wynikiem urazu pnia mózgu, następującym po mocnym stłuczeniu, ale wywołują ją także inne czynniki np. powikłania po cukrzycy, zatrucie lekami, udar, guz, a nawet zaburzenia psychiczne związane z depresją. Wciąż prowadzone są badania nad śpiączką, które mają odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób człowiek znajdujący się w stanie głębokiej nieświadomości reaguje na bodźce zewnętrzne, czy naprawę słyszy to, co się do niego wtedy mówi, jak działa pamięć w tym okresie itd. Zaskakujące może być to, co ludzie mówią zaraz po wybudzeniu, jeśli szczęśliwie do tego dojdzie. 

Tam po śmierci idą nieochrzczone dzieci. Ksiądz nie ma wątpliwości "To jest najgorsze, co może być". Grabarz obnażył, w jakim stanie znajduje się ciało w trumnie

Tak zachowują się ludzie po wybudzeniu ze śpiączki

Niestety im dłużej trwa stan śpiączki, tym zmniejsza się szansa na wybudzenie i powrót do prawidłowego funkcjonowania. Kiedy człowiek znajduje się w stanie całkowitej nieświadomości, konieczne jest podtrzymywanie jego funkcji życiowych, odpowiednie odżywianie pacjenta i wspomaganie oddychania, a także rehabilitacja, aby zapobiec powikłaniom spowodowanym długim leżeniem jak zanik mięśni czy odleżyny i zakażenia. 

W medycynie odnotowano przypadek kobiety, która wybudziła się ze śpiączki po 27 latach i dzięki odpowiedniej opiece udało jej się później sprawnie funkcjonować. Wybudzanie jest procesem bardzo skomplikowanym i przebiega na wielu etapach. Po odzyskaniu świadomości ludzie najczęściej czują dezorientację, a nawet strach i nie zawsze udaje im się wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Mogą pojawić się nawet zaburzenia mowy. Odrębną kwestią jest natomiast to, jakie słowa wypowiadają ludzie zaraz po wybudzeniu.   

To najczęściej wypowiadają ludzie zaraz po wybudzeniu się ze śpiączki

Wybudzenie ze śpiączki to moment pełen emocji, szczególnie dla rodziny pacjenta. W przeprowadzonych badaniach można odnaleźć zbiór słów, które najczęściej jako pierwsze wypowiadają osoby po odzyskaniu świadomości. Szczególnie jedno z nich ma wyjątkowe znaczenie:

Mama

Dlaczego właśnie to? Najczęściej to właśnie więź matki i dziecka jest najsilniejsza, więc ludzka pamięć przechowuje taką informację. “Mama” jest również jednym z pierwszych słów, którego uczymy się wypowiadać w dzieciństwie. Inne słowa, które często wypowiadają ludzie po odzyskaniu świadomości to “tata”, “dom” oraz “pomoc”.