Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Ile tak naprawdę zarabiają księża? Jeden z nich powiedział to bez ogródek
Julia Bogucka
Julia Bogucka 17.06.2024 06:00

Ile tak naprawdę zarabiają księża? Jeden z nich powiedział to bez ogródek

Ksiądz z osiedla, pieniądze
Fot. marcinmarszal/CanvaPro, Bez Tajemnic/YouTube

Zarobki księży od wielu lat wzbudzają duże kontrowersje. Wpływ na nie ma kilka ważnych czynników, jak na przykład to, czy duchowny wykonuje jakąś dodatkową pracę. Jeden z kapłanów zdradził, ile dostaje pieniędzy.

Zarobki księży są tematem tabu

To kontrowersyjny temat, który co jakiś czas wraca jak bumerang. Zarobki księży są wyjątkowo interesujące w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy duchowni odwiedzają wiernych po kolędzie. Tradycyjnym elementem wizyty duszpasterskiej jest wręczenie kapłanowi koperty z pieniędzmi, której zawartość jest tematem dyskutowanym przez wiele osób. Inną okazją do poruszenia tematu źródeł finansowania księży jest sezon weselny.

kościół.jpg
Fot. Manu1174/Getty Images

W wakacje wiele osób zawiera związki małżeńskie, często uwzględniając również ślub kościelny. Zazwyczaj duchownym ofiaruje się pewną kwotę pieniędzy za udzielenie tego sakramentu. To również potrafi wzbudzić duże kontrowersje wśród wiernych, niektórzy bowiem uważają, że za ślub nie powinno się płacić. W trwającym sezonie weselnym kwota, którą wręcza się kapłanom, waha się od 500 do nawet 1500 złotych.

Sprawa Wieczorek zostanie rozwiązana? Opublikowano przełomowe nagranie Przez lata była zakonnicą, aż nagle. Nieprawdopodobne, co się z nią stało

Od tego zazwyczaj zależą zarobki księży

To w takich momentach społeczeństwo często zadaje sobie pytanie, ile w zasadzie zarabiają osoby duchowne. Wokół tego tematu narosło wiele legend, niektórzy uważają, że księża mogą sobie pozwolić na wiele luksusowych dóbr. Zarobki kapłanów zależą od kilku ważnych czynników. Jeśli naucza on dodatkowo w szkole, na uniwersytecie lub pełni posługę w szpitalu albo wojsku, może liczyć na wynagrodzenie z tego tytułu.

Według “Tygodnika Powszechnego” zarobki księży wahają się od 2 do 3,5 tysięcy złotych brutto. Tymczasem dochody z tacy mogą osiągać nawet 18 tysięcy złotych miesięcznie, do tego dochodzą również kwoty z udzielania wyżej wspomnianych sakramentów. Jeśli chodzi o datki z wizyt duszpasterskich, księża mają wówczas do podziału 20 procent zebranej sumy.

ZOBACZ TEŻ: “Weszłam nagle do pokoju męża. Tego nie da się wymazać z pamięci. To, co robił jest chore”

Ksiądz zdradził ile zarabia

Ksiądz Rafał Główczyński jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych pod pseudonimem “Ksiądz z osiedla”. Prowadzi kanał na platformie YouTube, ale również profile na Instagramie czy TikToku. Jakiś czas temu duchowny był gościem podcastu “Bez Tajemnic”, gdzie odpowiedział na wiecznie zadawane sobie pytanie: ile tak naprawdę zarabia ksiądz?

U nas w zakonie jest tak, że ja nie dostaję żadnych pieniędzy z parafii, za sakramenty, za chrzty, z tacy… Wszystko idzie na dom zakonny, na utrzymanie domu zakonnego i różne rzeczy z tym związane. Więc to, co ja mam do dyspozycji, to jest moja pensja, którą dostaję w szkole. Więc ja jako nauczyciel tyle, ile każdy, czyli tam za etat dostałem 2900 złotych - mówił Ksiądz z osiedla.

W dalszej części rozmowy duchowny podkreślił, że to są zasady, które obowiązują w jego zakonie. Dodaje również, że w kościołach diecezjalnych sytuacja najpewniej wygląda nieco inaczej.