Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Czy 13-latek może się tego napić? Niejednoznaczna odpowiedź księdza
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 08.06.2024 15:42

Czy 13-latek może się tego napić? Niejednoznaczna odpowiedź księdza

ksiądz, chłopiec
Fot. Tiktok.com/@ks.sebastianpicur, Canva/Svetaphoto

Księża starają się wykorzystać media społecznościowe do szerzenia dogmatów wiary katolickiej. Najpopularniejsi duchowni nie ograniczają się jedynie do czytania Pisma Świętego — ich profile są zasypywane pytaniami od dociekliwych wiernych. Internauci śmiało dzielą się w komentarzach swoimi poglądami oraz licznymi wątpliwościami. Teraz ktoś postanowił spytać, czy picie piwa bezalkoholowego przez młodzież jest grzechem. Odpowiedź księdza wywołała burzę w komentarzach.

Ksiądz regularnie odpowiada na pytania internautów

Ksiądz Sebastian Picur cieszy się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. Na TikToku obserwuje go niemal 800 tys. internautów, którzy nie boją się zadawać duchownemu nieszablonowych pytań. On nie tylko na nie cierpliwie odpowiada, ale również tłumaczy i rozwiewa wątpliwości w nawet tych najbardziej kontrowersyjnych tematach. Jednym z nich jest bez wątpienia ten dotyczący alkoholu. 

Napoje wyskokowe cieszą się w Polsce ogromną popularnością, niestety nie zawsze tylko wśród dorosłych. Trunki, które nie zawierają procentów, stają się coraz popularniejszą alternatywą dla alkoholu. Czy młodzież powinna je jednak spożywać? Pewien internauta postanowił zapytać księdza, jakie jest stanowisko kościoła katolickiego w tym temacie.

Jeśli wypiję piwo bezalkoholowe to grzech, jeśli mam 13 lat? – padło w komentarzach.

Tak wyglądają wakacje zakonnicy. W ten sposób w ogóle da się odpocząć? To sprawia księżom największą przyjemność? Były kapłan zabrał głos

Ksiądz w zaskakujący sposób odpowiedział na pytanie

Duchowny postanowił odnieść się do pytania, które zadał mu jeden z internautów. Kwestie dotyczące alkoholu, szczególnie, jeśli pojawiają się w kontekście osób nieletnich, budzą ogromne kontrowersje. Mimo to ksiądz postanowił podjąć się tego tematu i odpowiedzieć, czy picie piwa bezalkoholowego przez 13-latka może być uznane za grzech.

Jeśli to nie alkohol, to nie – napisał ks. Sebastian Picur. – Czy jednak dla 13-latka jest to zdrowy napój? I czy korzystnie wpływa na kształtowanie moralności?

Odpowiedź kapłana, choć nie była jednoznaczna, wywołała wśród internautów wiele mieszanych emocji. Część osób w komentarzach postanowiła dobitnie zaznaczyć, co sądzi na ten temat. Rozpętała się ogromna burza!

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz skomentował komunię syna Rutkowskiego. Chodzi o prezent

Film księdza poróżnił internautów

Nie da się ukryć, że temat alternatywy dla napojów alkoholowych budzi wątpliwości, jeśli zaczynamy poruszać go w kontekście dzieci. W świetle prawa polskiego młodzież poniżej 18 roku życia może zarówno kupować, jak i spożywać napoje bezalkoholowe, w tym również piwo 0%. W sferze dyskusji pozostają natomiast kwestie dotyczące wychowania dzieci oraz podejścia ich rodziców. 

Ksiądz Sebastian Picur również zwrócił uwagę na ten fakt, jednak internauci nie byli usatysfakcjonowani jego odpowiedzią. W sekcji komentarzy pod filmikiem pojawiło się mnóstwo wpisów:

  • To się właśnie tak zaczyna, niby niewinnie i bezalkoholowo.
  • I tak powstaje alkoholizm, bo przecież skoro piwko to nie alkohol, to na spokojnie można sobie wypić z 3 lub 4 dziennie, bo przecież to nawet procentów nie ma, tak? – twierdzą zagorzali przeciwnicy. 

Część osób podeszła do tematu ze znacznie większym dystansem:

  • Piwo bezalkoholowe nawadnia lepiej niż woda.
  • Nie po to Jezus zamieniał wodę w wino, by teraz stronić od alkoholu – czytamy.