Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > O tym trzeba pamiętać w konfesjonale, szczególnie przed świętami
Julia Bogucka
Julia Bogucka 25.03.2024 22:14

O tym trzeba pamiętać w konfesjonale, szczególnie przed świętami

ksiądz, konfesjonał
Fot. Jak modlić się prostymi gestami? Franciszek Krzysztof Chodkowski. Słowo na Dobranoc |928|/bEZ sLOGANU/YouTube, CanvaPro

Właśnie rozpoczął się Wielki Tydzień, a wraz z nim okres głębokiej zadumy dla każdego katolika. Już w niedzielę wszyscy wierni będą świętować Zmartwychwstanie Pańskie. To dobry moment na to, aby się wyspowiadać. Franciszkanin zdradza, kiedy sakrament pokuty jest nieważny.

Rozpoczął się Wielki Tydzień

To wyjątkowy dla każdego katolika okres zadumy i przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wczoraj tłumy wiernych zgromadziły się w kościołach z okazji Niedzieli Palmowej, która inicjuje Wielki Tydzień. Było to wspomnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W najbliższych dniach katolicy wezmą również udział w szeregu innych nabożeństw, a najważniejsze z nich rozegrają się podczas Triduum Paschalnego.

Święta wielkanocne są najistotniejszą celebracją w kalendarzu każdego wiernego. Wtedy w kościele przypominane są te wydarzenia, które są kluczowe dla katolików. Chodzi o ustanowienie Eucharystii, śmierć Jezusa Chrystusa oraz jego Zmartwychwstanie. W tym okresie wielu wiernych przeżywa refleksje nad sakramentem pokuty, który poprzedza spowiedź.

Oburzające zachowanie księdza na pogrzebie Tak ksiądz wytłumaczył się z drogich szat

Jakie są warunki dobrej spowiedzi?

Wielu katolików potrafi je wymienić w każdej chwili, bowiem były obowiązkowo nauczane podczas lekcji religii. Nie każdy jednak regularnie się do nich stosuje. Warunków dobrej spowiedzi jest pięć i każdy z nich jest kluczowy, jeśli chcemy, aby sakrament pokuty był ważny. Przede wszystkim, przed wejściem do konfesjonału, wierny powinien przeprowadzić rachunek sumienia i zastanowić się nad grzechami, które popełnił.

Za każdy z nich należy głęboko żałować i obiecać przed sobą i Bogiem, że nigdy więcej ich nie popełni. To wtedy powinna odbyć się spowiedź, podczas której katolik powinien być szczery i powiedzieć o wszystkim, co ciąży mu na sumieniu. Po uzyskaniu rozgrzeszenia od kapłana wierny ma jeszcze jeden obowiązek — zadośćuczynić Panu Bogu i bliźniemu za przewinienia. 

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz nazwał Polaków “ciemnogrodem” i się zaczęło

Wtedy spowiedź jest nieważna

Duchowny zakonu franciszkanów postanowił zdradzić wiernym, co jest przede wszystkim kluczowe podczas udzielania sakramentu pokuty. Wskazał na jeden z warunków dobrej spowiedzi, którego niespełnienie przekreśla jej ważność. Okazuje się, że kluczowa jest tutaj intencja. Jeśli ksiądz wyczuje podczas naszej spowiedzi, że nie zamierzamy zaniechać czynienia tego, o czym mu mówimy, może nie udzielić nam rozgrzeszenia.

Jeśli jednak uda nam się przekonać duchownego, że nasze intencje są szczere, a wymieniany w konfesjonale grzech nie zostanie więcej poczyniony, należy uważać na jeszcze jedną rzecz. W oczach Boga sakrament jest unieważniony w momencie, w którym opuszczamy kościół i ponownie grzeszymy

księża.png
Fot. Grzechy wołające o pomstę do nieba | Katechizm zapomniany | bEZ sLOGANU (612)/bEZ sLOGANU/YouTube