Stojak na choinkę ma ukrytą funkcję. Drzewko nie opadnie aż do lutego
Choinka to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych świątecznych symboli. I choć na rynku dostępne są również sztuczne drzewka, to jednak te żywe cieszą się większą popularnością. Nie bez przyczyny. Choinka roztacza wokół siebie magiczny zapach lasu, a do tego wprowadza wyjątkową atmosferę. Jednak po kilku dniach spędzonych w ogrzewanym pomieszczeniu może zacząć tracić swój urok. Stojak na choinkę ma pewną ukrytą funkcję, która temu zapobiega. Sprawdź, jak w prosty sposób przedłużyć trwałość ciętego drzewka.
Jak przygotować żywą choinkę przed postawieniem jej w domu?
Wigilia Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami. Mnóstwo osób już na początku grudnia zakupiło świąteczne drzewko, a inni z pewnością zdecydują się na to w najbliższych dniach. Obecnie sklepy oferują szeroki wybór choinek — od sztucznych, po te żywe, dostępne w doniczkach lub cięte, które należy ustawić w specjalnym stojaku.
Decydując się na żywe drzewko warto zadbać, by otoczenie, w którym się znajdzie, jak najbardziej mu sprzyjało. Po przyniesieniu choinki do domu warto najpierw umieścić je na balkonie lub w chłodnym pomieszczeniu. Dzięki temu roślina będzie miała szansę lepiej przystosować się do nowych warunków. Jest to szczególnie ważne w przypadku różnicy temperatur. Aby drzewko nie dostało “szoku”, warto mu dać chwilę.
Podcinając pień choinki, należy zwrócić uwagę, by skrócić drzewko o ok. 5 cm. Dzięki temu zabiegowi będzie ono mogło lepiej pić wodę, a co za tym idzie — pozostać świeże. Przed wstawieniem do stojaka można też namoczyć pień choinki w wiadrze z letnią wodą przez kilka godzin.
Co zrobić, by choinka szybko nie opadła?
To, przez jaki czas choinka pozostanie świeża i rozłożysta, w dużej mierze zależy od nas. Pierwszym krokiem jest odpowiednie potraktowanie jej tuż po przyjściu do domu. Jeśli pozwolimy jej przyzwyczaić się do nowej temperatury i odpowiednio nawodnimy, jest o wiele większa szansa, że za kilka dni dalej będzie pięknie się prezentować i nie opadnie.
Ogromne znaczenie ma również to, gdzie ustawimy świąteczne drzewko. Nie powinno ono znajdować się w pobliżu kaloryferów lub innych źródeł ciepła. Warto pamiętać, że wysoka temperatura i suche powietrze znaczenie przyspieszają proces opadania igieł. Choinki równie źle co wysoką temperaturę znoszą też przeciągi.
Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest równomierne rozmieszczenie ozdób. Jeśli ciężkie bombki zmieścimy gęsto tylko po jednej stronie, gałązki mogą się odkształcić, a nawet połamać. By do tego nie dopuścić, warto równomiernie i w przemyślany sposób dekorować drzewko.
ZOBACZ TEŻ: Spotkanie ze św. Mikołajem przerodziło się w koszmar. Dopuścił się gorszącego czynu
Ukryta funkcja stojana na choinki. Mało kto o tym wie
Ostatnim, najważniejszym punktem, jest dbanie o odpowiednie nawodnienie drzewka. W tym zadaniu może nam pomóc ukryta funkcja stojaka choinkowego. Wiele osób o tym nie wie, ale nowocześniejsze modele są wyposażone w pojemniki na wodę. Ważne, by pamiętać, aby regularnie je uzupełniać. Pień drzewka powinien przez cały czas znajdować się pod wodą. Oprócz samego podlewania można również zwilżać igły choinki wodą z butelki z atomizerem.
Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad żywa choinka może wytrzymać od 5 aż do 6 tygodni, nie tracąc przy tym zbyt dużej ilości igieł i nie opadając.