Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > W Biedronce i Lidlu rosną ceny jajek. Ekspert podał trzy powody
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 05.02.2023 18:58

W Biedronce i Lidlu rosną ceny jajek. Ekspert podał trzy powody

Lidl
fot. Lelum/ma-no z Getty Images Pro/Canva.com

W ostatnim czasie klienci Biedronki, Lidla i innych sklepów spożywczych mogli zauważyć znaczny wzrost cen jednego z podstawowych produktów. Ekspert zdradza, co może powodować wygórowany koszt jajek.

Panująca inflacja coraz częściej odbija się na zwykłych obywatelach, którzy z ciężkim sercem patrzą na paragon za niezbędne produkty spożywcze. Podczas zakupów wielokrotnie ceny na półkach wprawiały nas w osłupienie, ale tym razem to już przesada.

Lidl i Biedronka: wzrost cen podstawowych produktów

Klienci mogli zaobserwować w ostatnich tygodniach znaczną różnicę w cenie artykułów spożywczych. Choć sieci sklepów często wychodzą z inicjatywą, by pomóc zaoszczędzić klientom, koszty codziennych zakupów wprawiają w osłupienie.

Wśród "luksusowych" produktów znalazły się ostatnio jajka. W styczniu klienci za klasę L musieli zapłacić prawie 10 złotych, a za klasę M 8 złotych. W Biedronce cena za dziesięć jajek wynosi 9,48 złotych, natomiast Lidl oferował produkt od 9,48 do 7,99 złotych.

Wzrost cen coraz bardziej niepokoi klientów, którzy wychodzą z lżejszym portfelem podczas codziennych zakupów. Okazuje się, że inflacja nie jest jedynym powodem takich zmian na półkach sklepowych.

Odsunęła meblościankę i zamarła. To ukrywał przed nią zmarły mąż, sekret wstrząsnął nawet służbami

Skąd taki wzrost cen jajek?

"Fakt" postanowił porozmawiać z Andrzejem Gantnerem, dyrektorem generalnym Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców, w sprawie zmian cen jajek. Okazuje się, że klienci Lidla czy Biedronki muszą wziąć pod uwagę gospodarczą sytuację na świecie.

Jednym z powodów wzrostu cen jest ptasia grypa na zachodzie Europy. Kury są masowo eliminowane, by zminimalizować zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W taki sposób pojawia się niedobór produktu na rynku międzynarodowym i jego elitarność, która niesie ze sobą koszta.

Ekspert podkreśla również samą produkcję jaj i hodowlę kur. Pracochłonny biznes odbija się na późniejszej cenie.

Produkcja jajek jest bardzo energochłonna. Trzeba zapewnić zarówno właściwą ilość światła, jak i ciepła dla kur. Te koszty, które bardzo rosły przez ostatni rok muszą znaleźć swoje odbicie w cenie tego produktu — wyjaśnił.

Ostatnim elementem wzrostu cen jaj jest podwyższenie jakości produktu dla konsumenta. Jeśli chcemy jeść artykuły z wolnego wybiegu oraz chowu ściółkowego musimy przygotować się na zmniejszenie kurzych farm.

 

Każda nowa farma czy odtworzenie stada wiąże się z przejściem na chów ściółkowy lub wolny wybieg. To oznacza tak naprawdę 40 proc. kur w kurniku mniej. [...] Z jednej strony mamy dobrostan zwierząt, którego wszyscy chcemy, a z drugiej strony obniżenie wydajności produkcji, które przekłada się na wzrosty cen — tłumaczył ekspert.

Warto regularnie zaglądać do sklepowych gazetek. Zarówno Lidl, jak i Biedronka często dzielą się z konsumentami promocjami, które pomogą zarządzać budżetem w tak kosztownych czasach.

Straszna przepowiednia Jackowskiego. Polski jasnowidz nie ma dobrych wieści, chodzi o Kaczyńskiego
Krzysztof Jackowski
fot. youtube@JASNOWIDZ Krzysztof Jackowski Official
Podczas swojej ostatniej transmisji na żywo najpopularniejszy jasnowidz w Polsce, Krzysztof Jackowski wypowiedział się na temat planów Jarosława Kaczyńskiego. Wizja wizjonera z Człuchowa nie napawa optymizmem. Prezes PiS ma szykować się na coś specjalnego, związanego m.in. z wyprowadzeniem wojsk na ulice. Krzysztof Jackowski dzięki swoim wizjom zebrał na platformie YouTube ponad 218 tys. subskrybentów. Jego przepowiednie niejednokrotnie się sprawdzały, a teraz w bardzo niepokojących słowach wypowiedział się o Jarosławie Kaczyńskim.
Czytaj dalej
61-letni ksiądz wymieniał pikantne SMSy z 17-latką. Ujawniono ich treść, nastolatka próbowała odebrać sobie życie
ksiądz
Fot.pixabay.com
Ksiądz został przeniesiony do innej parafii po tym jak skandal, w którym brał udział, omal nie doprowadził do śmierci 17-letnią dziewczynę z jego parafii. Po ujawnieniu wiadomości, jakie między sobą wymieniali, nastolatka była gotowa odebrać sobie życie, żeby uniknąć ostracyzmu społecznego. Ksiądz wchodzący w niepoprawne relacje z małoletnimi osobami to niestety nie jest żadna szokująca informacja. Chociaż oczywiście, oburza za każdym razem tak samo, na tym etapie, trochę się już tego spodziewamy. Niestety, nie sprawia to, że ofiary, takie jak ta 17-latka, mają w jakikolwiek sposób łatwiej.
Czytaj dalej