Lelum.pl

fot. Lelum/ma-no z Getty Images Pro/Canva.com

W Biedronce i Lidlu rosną ceny jajek. Ekspert podał trzy powody

5 Lutego 2023

Autor tekstu:

Weronika Chmielewska

W ostatnim czasie klienci Biedronki, Lidla i innych sklepów spożywczych mogli zauważyć znaczny wzrost cen jednego z podstawowych produktów. Ekspert zdradza, co może powodować wygórowany koszt jajek.

Panująca inflacja coraz częściej odbija się na zwykłych obywatelach, którzy z ciężkim sercem patrzą na paragon za niezbędne produkty spożywcze. Podczas zakupów wielokrotnie ceny na półkach wprawiały nas w osłupienie, ale tym razem to już przesada.

Lidl i Biedronka: wzrost cen podstawowych produktów

Klienci mogli zaobserwować w ostatnich tygodniach znaczną różnicę w cenie artykułów spożywczych. Choć sieci sklepów często wychodzą z inicjatywą, by pomóc zaoszczędzić klientom, koszty codziennych zakupów wprawiają w osłupienie.

Wśród "luksusowych" produktów znalazły się ostatnio jajka. W styczniu klienci za klasę L musieli zapłacić prawie 10 złotych, a za klasę M 8 złotych. W Biedronce cena za dziesięć jajek wynosi 9,48 złotych, natomiast Lidl oferował produkt od 9,48 do 7,99 złotych.

Wzrost cen coraz bardziej niepokoi klientów, którzy wychodzą z lżejszym portfelem podczas codziennych zakupów. Okazuje się, że inflacja nie jest jedynym powodem takich zmian na półkach sklepowych.

sekret

Odsunęła meblościankę i zamarła. To ukrywał przed nią zmarły mąż, sekret wstrząsnął nawet służbami

CZYTAJ DALEJ

Skąd taki wzrost cen jajek?

"Fakt" postanowił porozmawiać z Andrzejem Gantnerem, dyrektorem generalnym Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców, w sprawie zmian cen jajek. Okazuje się, że klienci Lidla czy Biedronki muszą wziąć pod uwagę gospodarczą sytuację na świecie.

Jednym z powodów wzrostu cen jest ptasia grypa na zachodzie Europy. Kury są masowo eliminowane, by zminimalizować zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W taki sposób pojawia się niedobór produktu na rynku międzynarodowym i jego elitarność, która niesie ze sobą koszta.

Ekspert podkreśla również samą produkcję jaj i hodowlę kur. Pracochłonny biznes odbija się na późniejszej cenie.

Produkcja jajek jest bardzo energochłonna. Trzeba zapewnić zarówno właściwą ilość światła, jak i ciepła dla kur. Te koszty, które bardzo rosły przez ostatni rok muszą znaleźć swoje odbicie w cenie tego produktu — wyjaśnił.

Ostatnim elementem wzrostu cen jaj jest podwyższenie jakości produktu dla konsumenta. Jeśli chcemy jeść artykuły z wolnego wybiegu oraz chowu ściółkowego musimy przygotować się na zmniejszenie kurzych farm.

 

Każda nowa farma czy odtworzenie stada wiąże się z przejściem na chów ściółkowy lub wolny wybieg. To oznacza tak naprawdę 40 proc. kur w kurniku mniej. [...] Z jednej strony mamy dobrostan zwierząt, którego wszyscy chcemy, a z drugiej strony obniżenie wydajności produkcji, które przekłada się na wzrosty cen — tłumaczył ekspert.

Warto regularnie zaglądać do sklepowych gazetek. Zarówno Lidl, jak i Biedronka często dzielą się z konsumentami promocjami, które pomogą zarządzać budżetem w tak kosztownych czasach.

Krzysztof Jackowski

Straszna przepowiednia Jackowskiego. Polski jasnowidz nie ma dobrych wieści, chodzi o Kaczyńskiego

CZYTAJ DALEJ
ksiądz

61-letni ksiądz wymieniał pikantne SMSy z 17-latką. Ujawniono ich treść, nastolatka próbowała odebrać sobie życie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

lidlBiedronkajajka

Podobne artykuły

Samo Życie

Krzysztof odłączył od tlenu własną matkę. To, co zrobił później poraża, Polskę obiegły mrożące wieści
Czytaj więcej >

Samo Życie

Nastolatki dręczyły woźnego w szkole. Miał tego dość i zdecydował się zemścić, niebywałe, do czego się posunął
Czytaj więcej >

Samo Życie

Ksiądz zmarł podczas mszy. Wieści nie do uwierzenia obiegły Polskę, wierni widzieli porażającą scenę
Czytaj więcej >

Samo Życie

Kupiła kapustę, w domu chciała ją pokroić i zamarła. Porażające, co powstrzymało ją w ostatniej chwili
Czytaj więcej >

Samo Życie

Tragiczny koniec Tomasza Chady. Muzyk nigdy nie miał łatwego życia
Czytaj więcej >

Samo Życie

Zaczęły się niespotykane okazje w Biedronce. Polacy obkupią się co niemiara
Czytaj więcej >
Weronika Chmielewska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]