Lelum.pl

fot. RobsonPL/canva.com

Możesz wymienić monetę 2 zł na 2000. Ważny jest jeden szczegół

17 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Dlaczego warto przeglądać to, co ląduje w naszym portfelu? Niektórzy Polacy odnaleźli w tej metodzie sposób, aby się dorobić. Zwykła moneta 2 zł może być warta nawet 2 tys. zł. Wystarczy znaleźć na niej jeden, łatwy do przeoczenia szczegół. 

Dlaczego warto przeglądać to, co ląduje w naszym portfelu? Niektórzy Polacy odnaleźli w tej metodzie sposób, aby się dorobić. Zwykła moneta 2 zł może być warta nawet 2 tys. zł. Wystarczy znaleźć na niej jeden, łatwy do przeoczenia szczegół. 

I nie mówimy tu o monetach kolekcjonerskich, wypuszczanych w edycjach limitowanych, czy pochodzących sprzed wojny. Szczęśliwy traf może spotkać każdego — trzeba jedynie zachować czujność.

Nie jest tajemnicą, że obiegowe pieniądze z czasów PRL rzeczywiście możemy sprzedać za pięciocyfrową kwotę, jednak niewiele osób wie, że zasada ta dotyczy także nominałów wybijanych w latach 90. i później. Można się dziwić, zaglądając na rozmaite, popularne w Polsce portale sprzedażowe.

Moneta 2 zł warta 2 tysiące? Czujni Polacy dorabiają się na tym szczególe

Jak to możliwe, że z pozoru zwyczajna moneta 2 zł, którą dziś rano otrzymaliśmy, jako resztę od sprzedawczyni, możemy wymienić na nawet 2 tysiące złotych? Odpowiedź kryje się m.in. we wspomnianych już aukcjach.

Przykładowo 10 groszy, wyprodukowane w 2005 roku sprzedawane jest za 800 zł. Podobnie złotówka, nazwana w tytule „monetą nietypową” wystawiona jest za kwotę… 1100 zł. W drugim przypadku znacznie łatwiej znaleźć różnicę — jest on jednak także niezmiernie rzadszy — na krążku z obu stron wybito… tak zwaną „reszkę” z nominałem.

Nie trzeba jednak polować na brak orła, żeby szczęście się do nas uśmiechnęło. W pierwszym przypadku bowiem narodowy symbol, owszem, zdobi rewers, jednak jest umieszczony… do góry nogami. Mowa tutaj o wadzie produkcyjnej powstałej w mennicy — czyli „destrukcie”.

Ta „niepożądana” cecha sprawia, że wspomniana moneta 2 zł może mieć rzeczywistą wartość nawet tysiąc razy większą. Czujni i kolekcjonerzy uważnie przeglądają więc każdy znaleziony grosz, podczas, gdy wielu Polaków nie zdaje sobie sprawę, że przez ich ręce może przypadkiem przejść niezłe dofinansowanie. O ile oczywiście nie mówimy o oszustwie.

moneta 2zł
moneta 2zł

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
    2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
    3. Piotr Gąsowski prosi o wybaczenie. Wyszły na jaw kulisy jego odejścia z TTBZ

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie — Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

 

Źródło: Webniusy

Tagi:

Podobne artykuły

Plotki i gwiazdy

Joanna Racewicz 20 lat temu wyglądała jak kompletnie inna osoba. Aż trudno uwierzyć
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Allan wyniósł się na swoje, ma piękną dziewczynę. Co na to Edyta Górniak? "Jest go dla mnie coraz mniej"
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Dorota Chotecka w latach szkolnych wyglądała jak milion dolarów. Pokazała zdjęcie "Ale dżaga!"
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Nie tylko Anna kibicowała na trybunach. Iwona Lewandowska pokazała klasę, wybrała zaskakujący dodatek
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Synek Barbary Kurdej-Szatan wyszedł od fryzjera, ludzi zatkało. "Oczywiście się spłakałam"
Czytaj więcej >

Plotki i gwiazdy

Roksana Węgiel powiedziała, czy zrobiłaby aborcję. Jej odpowiedź nie zostawia wątpliwości
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Redaktorka Lelum.pl i absolwentka Kultury Japonii PJATK w Warszawie. Koneserka horrorów i filmów klasy B., a ponadto wielka miłośniczka zwierząt. Lubi być tam, gdzie coś się dzieje, choć niekoniecznie w centrum uwagi. Zaczytana w reportażach podróżniczych, zwłaszcza z dalekiej Azji, uwielbia dzielić się ciekawostkami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]