Słowa papieża Franciszka na temat osób homoseksualnych wywołały powszechne oburzenie. Głowa Kościoła zdecydowała się ponieść konsekwencje - Franciszek przyznał się do błędu i przeprosił.
Terminologia, jakiej używa się w kościele, nie zawsze jest taka oczywista. Tyczy się to również sposobu, w jaki zwracamy się do księży. A jak duchowni mówią do siebie nawzajem? Wątpliwości w tej sprawie rozwiał jeden z nich.
Były ksiądz ujawnił sekrety innych duchownych ze swojej i okolicznych parafii. Choć wokół polskich kapłanów i ich fantazji narosło w Polsce wiele mitów, okazuje się, że coś innego sprawia im największą przyjemność. Spełnia to jeden z siedmiu grzechów głównych.
Jak powinniśmy się zwracać do osób duchownych? Zdaje się, że “Szczęść Boże proszę księdza” jest wystarczające, ale czy zawsze? Połapanie się w zasadach hierarchii kościelnej nie jest takie łatwe. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy mogą mówić do przedstawiciela kleru “dzień dobry”. Ksiądz wyjaśnił, czy nie aby na pewno nie jest to grzech.
Ksiądz Piotr Jarosiewicz jest bardzo aktywny na TikToku. Duchowny regularnie odpowiada na pytania internautów. Często robi to w zabawny sposób. Dokładnie tak było tym razem. Jeden z obserwujących postanowił zapytać go, o to czy samodzielnie sprząta. Odpowiedź księdza zaskoczyła wiele osób.
Temat pieniędzy w kościele od dawna wzbudza wiele emocji. Rzadko jednak mówi się o tych, które mogłyby trafić do zakonnic. Dane zdradzają, jakie kwoty lądują w ich kieszeniach. Jest się z czego cieszyć?
Zbliża się sezon udzielania sakramentu bierzmowania. Zazwyczaj odbywa się to w maju. To ostatni moment na wybranie imienia patrona. Ksiądz wyjaśnia, jakie są ograniczenia w tej sprawie.
Nastała Majówka, czyli wydarzenie, które cieszy się w życiu Polaków nie mniejszą popularnością niż wakacyjny urlop. To właśnie podczas długiego weekendu możemy po raz pierwszy po długiej i mroźnej ziemie zasmakować wypoczynku na świeżym powietrzu, w gronie rodziny i przyjaciół. By ugościć najbliższych, podajemy im najczęściej różne potrawy z grilla, które trafią w kubki smakowe nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jednak warto zwrócić uwagę, że tegoroczny 3 maja wypada w piątek, czyli dzień, w który zgodnie z przepisami kościelnymi należy wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Czy z uwagi na święto, można spodziewać się dyspensy? Rozwiewamy wątpliwości!
Ksiądz Piotr Jarosiewicz zyskał ogromną popularność na TikToku, gdzie opowiada internautom o kulisach swojej pracy. Duchowny stara się nie tylko tłumaczyć niezrozumiałe informacje na temat wiary katolickiej i Kościoła, ale też opowiada o życiu księży. Teraz ujawnił, w jaki sposób spędza swój wolny dzień.
Wielu z nas już w dzieciństwie chodząc z rodzicami lub dziadkami na niedzielną mszę świętą w lokalnej parafii, zadawało pytanie brzmiące mniej więcej tak: “A co ksiądz robi później z tymi pieniędzmi”. W Polsce jest to wciąż temat tabu oraz przedmiot powszechnej fascynacji. Ujawniamy relację księdza dotyczącą tej frapującej kwestii.
Zakonnice funkcjonują w powszechnym społecznym postrzeganiu zwykle jako pewnego rodzaju figury i osoby poświęcające się w całości swojemu życiu religijnemu. Z tego powodu wielu z nas nie wie jak tak naprawdę wygląda ich życie codzienne oraz… życie nocne.
Zbieranie datków na tacę przez księdza to istotny element każdej mszy świętej. Decyzję o tym, jaką kwotę przekazać na kościół, podejmuje każdy wierny z osobna. Suma ta różni się od przekonań danej osoby oraz jej sytuacji materialnej. Czy Polacy chętnie przeznaczają pieniądze na ofiarę? Jakie kwoty lądują w koszyczku? Sonda uliczna rozwiała wątpliwości wszystkich wiernych.
Kościół z biegiem czasu staje się coraz bardziej progresywny. Księża na masową skalę zakładają konta w mediach społecznościowych i przenoszą szerzenie dogmatów wiary do internetu. Spośród wszystkich duchownych, których znajdziemy w sieci, wyróżnia się szczególnie jeden, który przyciąga uwagę internautów ciekawymi zainteresowaniami, a także nazwą, w której znalazł się skrót MMA. Ten nie oznacza jednak walk w klatce, a jest akronimem od nazwy duchownego, który figuruje jako Marcin Moks Apostoł.
Dla większości katolików modlitwa jest częścią codziennej rutyny. Rodzice już od najmłodszych lat uczą swoje dzieci, aby przed pójściem spać, zmówić pacierz. Czy podczas tej chwili, którą poświęcamy Bogu, powinniśmy przyjąć postawę, która jasno wskazuje na modlitwę? Wiele osób nie wyobraża sobie innej formy pacierza, jak w pozycji klęczącej, ze złożonymi równo rękoma. Mimo to pewna internautka zdecydowała się zapytać księdza, czy popełnia grzech, modląc się na leżąco. Obok takiego pytania duchowny nie mógł przejść obojętnie!
Co prawda Watykan wciąż nie akceptuje małżeństw osób tej samej płci, jednak trudno zaprzeczyć, iż Stolica Apostolska poczyniła tolerancyjny krok naprzód, czemu jest przeciwnych wielu katolików. Dla takich osób szczególnie bulwersujący może okazać się przypadek pewnego księdza, który identyfikuje się jako gej. Co więcej, mówi o tym wprost, publikując zaskakujące treści w mediach społecznościowych.
Życie zakonne do dzisiaj owiane jest prawdziwą tajemnicą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda funkcjonowanie w klasztorze, a tym bardziej, co dzieje się, gdy jedna z sióstr podejmuje decyzję o odejściu ze zgromadzenia. Była zakonnica podzieliła się swoimi doświadczeniami. Jej słowa naprawdę wywołują łzy.
Ślub kościelny jest niezwykle ważnym sakramentem dla osób wierzących. Dla osób, dla których wiara jest ważnym element życia, duże znaczenie ma to, że mogą przysiąc miłość swojej drugiej połówce w obliczu Boga. Takiej ceremonii muszą jednak przyglądać się świadkowie. Ksiądz wyjaśnił, kto może nimi zostać.
Święta wielkanocne stanowią najważniejszy okres w roku liturgicznym. Choć zwykle to święta Bożego Narodzenia są hucznie obchodzone, z duchowego punktu widzenia, to właśnie Wielkanoc ma większe znaczenie. W związku z tym wielu katolików zastanawia się, co może, a czego nie może robić w Wielki Piątek.
W parafii św. Marcina w Żninie doszło do awantury. Księża skrytykowali wiernych za łamanie zasad Wielkiego Postu. Forma oświadczenia zszokowała jego odbiorców, a sprawa stała się medialna. Głos musiał zabrać prymas.
Już niedługo miliony Polaków zasiądą przy stołach i wezmą udział w świątecznym śniadaniu. Zanim do jednak nastąpi, czeka nas Wielki Piątek, a wraz z nim poważne ograniczenia. Z czym wiąże się jutrzejszy post?
Już pojutrze miliony Polaków powędruje do kościołów, aby poświęcić pokarmy. Jak co roku, zastanawiamy się, co powinno znaleźć się w koszyku wielkanocnym. Okazuje się, że wiele osób popełnia podstawowy błąd. Tego nie można włożyć do święconki.
Wraz ze wzrostem popularności mediów społecznościowych, także księża starają się docierać w ten sposób do wiernych. Niektórzy duchowni są bardzo aktywni w sieci, gdzie chętnie odpowiadają na wątpliwości parafian z całej Polski. Tym razem ksiądz Sebastian Picur postanowił sprostować informacje wygłaszane przez pewną tiktokerkę.
Dyskusja o żeńskich końcówkach trwa od lat. Okazuje się, że może dotyczyć nawet kościelnych zwyczajów. Pewna internautka chciała dowiedzieć się, jakiej formy powinna używać podczas mszy. Ksiądz rozwiał wszelkie wątpliwości.
Już w tę niedzielę odbędzie się Wielkanoc. Miliony katolików przygotowują się do odpowiedniego przeżycia tego święta. Wiele osób zadaje sobie pytanie, do kiedy właściwie obowiązuje Wielki Post. Czy w sobotę będzie można zjeść mięso? Ksiądz rozwiał wszelkie wątpliwości.
Wielkimi krokami nadchodzą święta wielkanocne, które są najważniejszym czasem w roku liturgicznym. Największe obchody tego okresu można zaobserwować w Watykanie, gdzie na uroczystościach pojawia się sama głowa kościoła katolickiego. W tym roku papież Franciszek zerwał jednak z tradycją.
Właśnie rozpoczął się Wielki Tydzień, a wraz z nim okres głębokiej zadumy dla każdego katolika. Już w niedzielę wszyscy wierni będą świętować Zmartwychwstanie Pańskie. To dobry moment na to, aby się wyspowiadać. Franciszkanin zdradza, kiedy sakrament pokuty jest nieważny.
Do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku co tydzień udaje się na mszę świętą mnóstwo wiernych. Ci, którzy mieli okazję uczestniczyć w nabożeństwie w niedzielę 10 marca, otrzymali pod koniec specyficzne ulotki. Treścią jednej z nich podzielił się w sieci pewien internauta. Aż ciężko uwierzyć, że duchowni naprawdę zdecydowali się na taki krok.
Polski Kościół czekają wielkie zmiany. Wszystko w związku z wyborem nowego przewodniczącego Episkopatu. Według doniesień obecnie pełniący tę funkcję abp Stanisław Gądecki oraz wiceprzewodniczący abp Marek Jędraszewski mają ustąpić ze stanowisk po podwójnej kadencji. Rozważane jest kilka nazwisk.