Zmiotło wszystko z cmentarza w Jeleniej Górze. Widok jest makabryczny
Powódź sparaliżowała Jelenią Górę. Mieszkańcom zagraża wylewająca rzeka Bóbr. Przepełniają się również zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie. Część miasta znalazła się pod wodą. Szczególnie przejmujący jest widok miejscowego cmentarza.
Jelenia Góra tonie
Większość dróg w mieście nie nadaje się do użytku. Czynny jest tylko jeden most. Największym zagrożeniem jest Bóbr. Rzeka przelewa się przez wały powodziowe. Przepełnione są również zbiorniki retencyjne. Mieszkańcy i służby ratunkowe walczą z żywiołem. Możliwe jednak, że wkrótce zostanie zarządzona ewakuacja całego miasta.
Powodem do zmartwienia jest również pogarszający się stan wody w kranach. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jeleniej Górze przestrzega przed korzystaniem z kranówki bez jej wcześniejszego przegotowania.
Z ostatniej chwili. Rząd ogłosił stan klęski żywiołowej "Koparki niszczą wały powodziowe". Mieszkańcy wprost obwiniają jedną osobęCmentarz w Jeleniej Górze został zalany
Nie tylko ulice i budynki uległy zniszczeniu. Powódź dotknęła miejscowy cmentarz. Tereny znajdujące się blisko ulicy niemal całkowicie zniknęły pod wodą. Jednak zniszczone nagrobki i połamane krzyże to nie wszystko.
Żywioł porwał jeden z dużych śmietników. Odpadki z niego porozrzucane są między pomnikami. Podobny los spotkał również cmentarne ławki i przenośne toalety. Taki widok na miejscu wiecznego spoczynku jest naprawdę przejmujący.
Mieszkańcy Jeleniej Góry mają powód do zmartwień
W Jeleniej Górze został przekroczony stan wody z powodzi z 1997 roku. Prognozy na najbliższe dni nie są korzystne. Miasto znajduje się na terenie objętym stanem klęski żywiołowej.
Prezydent miasta — Jerzy Łużniak poinformował mieszkańców, w jaki sposób mogą uzyskać pomoc. Na tę okoliczność został wystosowany specjalny komunikat.
Osoby/rodziny, których gospodarstwa domowe poniosły szkody w wyniku podtopień, mogą zgłaszać się po pomoc doraźną do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze, al. Jana Pawła II 7 w godz. 7.30-10.00 oraz 14.00-15.00.
Przed wizytą w MOPS należy nawiązać kontakt telefoniczny z pracownikiem socjalnym pod nr tel. 75-75 239 51, 75-75 24 657, 75-64 78 578, celem uzyskania informacji o niezbędnej dokumentacji do udzielenia pomocy.