Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Wtedy wesele trzeba zgłosić do skarbówki. Niektóre sprawy tego wymagają
Julia Bogucka
Julia Bogucka 20.06.2024 06:00

Wtedy wesele trzeba zgłosić do skarbówki. Niektóre sprawy tego wymagają

Wesele, pieniądze
Fot. Nathan Cowley/Pexels, welcomia/CanvaPro

Wesele bez wątpienia jest jednym z najważniejszych dni w życiu wielu osób. Impreza może sprawić dużą przyjemność, podobnie jak koperty pieniędzy, jakie się w jej trakcie zbierze. Okazuje się jednak, że niektóre prezenty powinno się zgłosić do Urzędu Skarbowego. Opodatkowane zostaną konkretne kwoty.

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu

Nie jest tajemnicą, że większość osób dąży w swoim życiu do miłości. Ta z kolei wiąże się często ze ślubem oraz imprezą weselną. Choć coraz częściej młoda para decyduje się na inne rozwiązania niż tradycyjne polskie spotkanie rodzinne, to wciąż ta noc uznawana jest za jedną z najważniejszych w życiu.

wesele.jpg
Fot. hxyume/Getty Images

Niezależnie od tego, czy narzeczeni postanowią wziąć ślub cywilny, czy również kościelny, czy postawią na huczne wesele, czy skromny obiad z najbliższą rodziną, a może wyjadą na rajską wyspę i z dala od wszystkich przysięgną sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, każda ceremonia ma swoją niezwykłą wartość. Najważniejsze jest tego dnia to, żeby osoby, które biorą ślub, były zadowolone z tego, jak on wygląda.

"Zakredytowałam się na wesele córki. Do dziś spłacam dług. A ona zrobiła coś takiego" Założyła suknię z własnego ślubu na wesele koleżanki

Weselne koperty wzbudzają duże emocje

Tradycja wręczania młodej parze prezentów ślubnych jest bardzo wiekowa. Choć starsze pokolenie zdecydowanie częściej pamięta otrzymywanie sprzętów AGD, kompletów pościeli lub sztućców, to dziś trend jest zupełnie inny. Większość gości weselnych wręcza świeżo upieczonemu małżeństwu kopertę z pieniędzmi. Ich zawartość z roku na rok rośnie, a nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek.

pieniądze.jpg
Fot. Marcin Tryc/Getty Images

Choć najbliższej rodzinie rzeczywiście wypada wręczyć młodym całkiem pokaźną liczbę banknotów, najważniejsze wydaje się być to, aby nie nadwyrężyć przesadnie swojego własnego budżetu. Przyjęło się, że najistotniejsze w zawartości koperty weselnej jest to, aby zwrócić małżeństwu kwotę za tak zwany “talerzyk”. W tym roku taka kwota wynosi około 400 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Naprawdę tak ubrała się na ślub syna. Chciała błyszczeć bardziej od panny młodej. Zemsta synowej była bezwzględna

Kiedy należy zgłosić prezent ślubny do Urzędu Skarbowego?

Okazuje się jednak, że niektóre prezenty ślubne powinniśmy potraktować poważnie i zgłosić je do Urzędu Skarbowego. Większość podarunków można śmiało potraktować jako darowiznę, czasem jednak ich wartość zmienia ich status. Wpływ na to ma zmiana przepisów, która weszła w życie 1 lipca 2023 roku. Od tamtego momentu, jeśli darowizna mieści się w kwocie wolnej od podatku, nie trzeba jej zgłaszać do Urzędu Skarbowego.

Jeśli dostaniemy prezent od cioci, wujka, ich dzieci lub małżonków, nie zostanie opodatkowany, jeśli ma wartość niższą niż 27 090 złotych. Jest to tak zwana druga grupa podatkowa. Inaczej sprawa się ma w przypadku znajomych. Ich darowizny nie powinny przekroczyć 5 733 złotych. Każda nadwyżka będzie objęta podatkiem.

Co ciekawe, dotyczy do przede wszystkim popularnych kopert weselnych. Wspomniane wcześniej tradycyjne prezenty, takie jak sprzęty kuchenne czy książki, nie muszą być zgłaszane do Urzędu Skarbowego.