Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Tylko jedna osoba w Polsce się tak nazywa. Najbardziej oryginalne imię w kraju
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 28.09.2024 19:35

Tylko jedna osoba w Polsce się tak nazywa. Najbardziej oryginalne imię w kraju

niemowlę
Fot. Canva/blankita_ua

Wybór imienia dla dziecka to jedna z poważniejszych decyzji w życiu rodziców. Część osób uważa, że imię wpływa na charakter człowieka, który je nosi i w znaczącym stopniu wpływa na jego przyszłość. Tutaj pojawia się dylemat: czy być wiernym tradycji, czy wykazać się oryginalnością. Pewni rodzice w Polsce wybrali tę drugą opcję.  

Najpopularniejsze imiona w Polsce

Wiele dzieci dostaje imiona “z kalendarza”, w zależności od daty, w której przyszły na świat. Popularną praktyką jest też wybieranie dla swojej pociechy imienia po którymś z przodków np. po babci, dziadku czy komuś z wujostwa. W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą popularność tradycyjnych polskich imion takich jak: Zofia, Zuzanna, Antoni czy Franciszek. 

Część rodziców woli jednak podejść do sprawy bardziej oryginalnie. Tutaj inspiracje mogą być różne np. ulubiony bohater z serialu czy książki. Niektórzy przed podjęciem decyzji sprawdzają też historię i znaczenie danego imienia. Ci rodzice wykazali się wielką pomysłowością. 

Ciężarna kobieta spadła na torowisko, tuż za nią pociąg metra "Narzeczony chciał, żeby jego ojciec sprawdził moją "czystość". Najpierw odmówiłam."

Tylko jedna osoba w Polsce ma tak na imię

W Polsce szacunkowo żyje obecnie ponad 37 milionów ludzi. Według danych z rejestru PESEL najpopularniejszym imieniem w naszym kraju jeśli chodzi o kobiety, jest Anna, natomiast w przypadku mężczyzn Piotr. Podium zamyka Krzysztof.

W 2016 roku pewna para dokonała ciekawego wyboru jeśli chodzi o imię dla ich nowo narodzonego dziecka. Chłopiec ma dzisiaj 8 lat i jak na razie nie pojawił się jego imiennik. Imię Igi nosi dzisiaj tylko jedna osoba w Polsce. 

Znaczenie imienia Igi

Jeśli chodzi o etymologię męskiego imienia Igi, to nie można znaleźć informacji na ten temat, ponieważ nie figuruje w polskich księgach imion, którymi często wspomagają się rodzice. Kojarzy się natomiast z żeńskim imieniem Iga. To skrócona wersja, pochodząca od Jadwigi, funkcjonuje jednak samodzielnie i oznacza “waleczność” lub “zwyciężanie w boju”. Imię Igi jest również podobne do imienia Ignacy, z łacińskim pochodzeniem, słowo “ignis” oznacza ogień. 

Oryginalność rodziców czasami jednak jest nie w smak urzędnikom. Zgodnie z przepisami dotyczącymi nadawania imienia w Polsce zakazane są imiona ośmieszające, zdrobniałe, wprowadzające w błąd, pochodzące od nazw pospolitych czy geograficznych oraz takie o archaicznej pisowni, chyba że zachowują tradycję rodzinną.