Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Nie żyje kolejna polska legenda. Łzy napływają do oczu
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 09.12.2024 15:16

Nie żyje kolejna polska legenda. Łzy napływają do oczu

nie żyje sportowiec
Fot. Getty Images/Canva

To już kolejna niepowetowana strata dla polskiego sporu. Nie żyje wybitny człowiek, który dzięki swojej wiedzy zasłyną również w świecie nauki. Za kilka tygodni obchodziłby swoje urodziny, niestety nie doczekał tego dnia. Legendę pożegnało Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe. 

Nie żyje wybitny sportowiec

W poniedziałek, 9 grudnia Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe poinformowało o śmierci cenionego lekkoatlety, który był jednym z największych autorytetów w tej dziedzinie. Kiedy sam przestał uprawiać sport, objął stanowisko trenera i oddał niezliczone zasługi dla polskiej kadry. To z jego inicjatywy w kraju pojawiła się  pierwsza bieżnia ze sztuczną nawierzchnią, którą uruchomiono w 1969 roku na stadionie warszawskiej Skry.

Polska lekkoatletyka straciła prawdziwego przyjaciela i pasjonata. Cześć Jego Pamięci — napisano w oficjalnym oświadczeniu na profilu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Nie żyje Janusz Jackowski, trener lekkoatletyki i profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zmarł w wieku 93 lat. 25 grudnia obchodziłby swoje urodziny. 

zaginiony profesor
W aucie zaginionego profesora było ciało. Już wiadomo, do kogo należy
śmierć
Nie żyje 23-letni strażak. To, co go spotkało, to koszmar

Nie żyje Janusz Jackowski

Janusz Jackowski urodził się 25 grudnia 1930 roku w Poznaniu. Zaczął uprawiać lekkoatletykę już kiedy miał 18 lat, następnie został trenerem. Do jednych z jego największych sukcesów należy kierowanie polską kadrą podczas przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. 

Jackowski wniósł niebagatelny wkład w rozwój lekkoatletyki w naszym kraju, napisał nawet podręcznik "Zarys lekkoatletyki", w którym opisał swój autorski system treningowy skierowany do biegaczy. 

Wybitnego sportowca ceniono w całym kraju. Jeden z jego wychowanków — Tadeusz Kulczycki, rekordzista w biegu przez płotki, tak wspominał swojego profesora. 

Pamiętam, że dwa lata temu razem podróżowaliśmy na Copernicus Cup w Toruniu. Pamiętam też, że dostał wielką owację od publiczności — mówił w rozmowie z “Głosem Wielkopolski”. 

Nie tylko Kulczycki wiele zawdzięcza Jackowskiemu. Z jego inicjatywy na poznańskiej uczelni studiował również jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą — Władysław Komar czy biegacz Bronisław Malinowski. 

Żałoba po śmierci zasłużonego sportowca

Janusz Jackowski zmarł w nocy z 8 na 9 grudnia 2024 roku. To wielka strata zwłaszcza dla poznańskiego środowiska sportowego, które już wkrótce pożegna utytułowanego profesora. Jackowski w 2011 został uhonorowany złotym medalem "Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego". Natomiast w 2020 otrzymał Medal 100-lecia PKOl. 

Janusz Jackowski przez wiele lat kształcił młodych sportowców i trenerów. Swoimi działaniami i postawą w znaczącej mierze przyczynił się do rozwoju polskiej lekkoatletyki. Przyszłe pokolenia wciąż będą mogły korzystać z jego cennej spuścizny, dzięki naukowemu dorobkowi zmarłego.   

Powiązane
ZUS
Polacy garną się po nowe świadczenie. ZUS niedługo zacznie wypłacać pieniądze
Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki. Wymowny sondaż tuż przed ciszą wyborczą