Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Czy post w Wielki Piątek obejmuje też łóżko? Duchowny aż wyśmiał to pytanie
Sara Karmańska
Sara Karmańska 29.03.2024 20:09

Czy post w Wielki Piątek obejmuje też łóżko? Duchowny aż wyśmiał to pytanie

małżeństwo
Fot. Canva/Jacob Lund

Święta wielkanocne stanowią najważniejszy okres w roku liturgicznym. Choć zwykle to święta Bożego Narodzenia są hucznie obchodzone, z duchowego punktu widzenia, to właśnie Wielkanoc ma większe znaczenie. W związku z tym wielu katolików zastanawia się, co może, a czego nie może robić w Wielki Piątek. 

Post w Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem, gdy katolicy wspominają śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia wszystkich wiernych obowiązuje ścisły post – zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Oznacza to, że osoby chcące go przestrzegać powinny powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a także ograniczyć się do trzech posiłków, w tylko podczas jednego mogą najeść się do syta.

Niektórzy zastanawiają się także nad innymi aspektami Wielkiego Piątku, jak choćby nad tym, czy dzieci lub osoby ciężarne muszą przestrzegać postu, ale także czy w Wielki Piątek trzeba wziąć udział w mszy świętej. Niektórzy idą o krok dalej  i zastanawiają się, czy post obejmuje także inne czynności

Nie wolno wkładać tego do święconki! Ludzie popełniają ten błąd nagminnie Panie nigdy nie powinny tego mówić w kościele. Ksiądz wskazał nagminny błąd

Wielki Post czasem wstrzemięźliwości

Wielki Post jest czasem wielu wyrzeczeń. Niektórzy katolicy w tym okresie decydują się na różne wyrzeczenia – niektórzy rezygnują z alkoholu, inni ograniczają rozrywki, jak choćby czas spędzony przed telewizorem czy w mediach społecznościowych. Niektórzy decydują się z kolei na wstrzemięźliwość seksualną, co zdaniem części duchownych może pomóc związkom. Nie każdy ksiądz jest jednak tego zdania:

Podczas postu małżonkowie nie powinni rezygnować ze współżycia. Współżycie małżonków to dar miłości dla tego, którego kocham. Jest to zaproszenie przez Pana Boga do współtworzenia świata – wyjaśnił „Super Expressowi” o. Ksawery Knotz.

ZOBACZ TEŻ: Co naprawdę symbolizuje wielkanocna palma? Szczegóły mogą budzić trwogę

Czy post w Wielki Piątek obejmuje też łóżko?

Niektórzy internauci zastanawiają się, jaki jest stosunek kościoła do współżycia w Wielki Piątek. Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie jest prosta. Tego dnia nie powinno się popełniać grzechów, które ujawniają się przez seksualność, jak seks pozamałżeński czy masturbacja

Na pytanie dotyczące współżycia między małżonkami w Wielki Piątek odpowiedział ksiądz Grzegorz Kramer w rozmowie z „WP Kobieta”. Duchowny aż roześmiał się na tę zagwozdkę, wyjaśniając, że małżonkowie nie mają powodów, by zachowywać tego dnia abstynencję seksualną:

Bo jeśli ludzie są w małżeństwie, to mają robić wszystko, co im służy, a nie zastanawiać się nad takimi rzeczami – wyjaśnił.

Źródło: Super Express, WP Kobieta